قرارداد سئو

بحث قرارداد سئو همکاری‌های  سئوکاران با شرکت‌های مختلف که نیاز به خدمات بهینه سازی دارند بحث پیچیده‌ای است.  از آنجایی که بحث خدمات سئو یک مبحث گسترده و در بسیاری از موارد غیر قابل ارزیابی و محاسبه است نمی توان قرار داد واضح و و مشخصی در بسیاری از موارد منعقد نمود.

البته اگر همکاری ها به صورت بلندمدت باشد در این زمینه مشکلی وجود ندارد. اما در برخی موارد که به دنبال اجرای بهینه سازی های خاص و انجام امور اجرایی در سئو هستیم قرارداد کاری می تواند با مشکلات عدیده‌ای مواجه شود.

وقتی سئوکار قربانی زمان می‌ شود

فرض کنید یک سئوکار با شرکت قرارداد بسته و موظف به انجام بهینه سازی در مورد یک سایت می‌ شود. مدت زمان انجام پروژه ۳ ماه مدنظر است. اما در این ۹۰ روز نتایج مطلوب حاصل نمی شود این نتیجه موجب می‌شود تا پروژه منتفی شده و قرارداد کنسل می‌ شود.

در بسیاری موارد مشاهده شده که پس از مدت یک هفته یا ۱۰ روز یک ماه یا کمتر و بیشتر، نتایج مورد نظر حاصل شده و در واقع پروژه به بار نشسته است.

این یکی از چالش ها و مسئله های که در بسیاری پروژه ها و قراردادهای سئو معمولاً برای سئو کاران و مشارکت‌های مختلفی که خدمات مربوطه را دریافت می‌کنند به وجود می‌ آید.

وقتی نتایج مثبت به حالت قبل بر می‌ گردد

همچنین این مسئله از جنبه دیگر نیز قابل بررسی است به عنوان مثال در یک قرارداد سئو که مدت آن سه ماه است تمامی اهداف و موارد مد نظر محقق شده و سایت پروژه به جایگاه خوبی دست پیدا می‌‌کند اما پس از گذشت مدتی نه‌تنها این وضعیت به حالت قبل بر می‌ گردد بلکه سایت دچار افت شدید شده و حتی جایگاه قبلی خود را نیز از دست می‌‌دهد.

با توجه به مباحث مطرح شده می‌‌توان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که قرارداد های سئو باید با ملاحظات زمانی خاصی منعقد شوند و اهدافی که در یک قرارداد مورد تعهد و خواسته  کار و شرکت دریافت کننده خدمات قرار می‌‌گیرد می‌‌بایست متناسب با واقعیت های دنیای سئو باشد.

زمان عنصری غیر قابل کنترل در سئو

با توجه به آنچه که مطرح شد زمان به عنوان عاملی غیرقابل کنترل در قراردادهای سئو همواره باید با دقت و توجه بیشتری در کارها لحاظ شود از آنجایی که موتورهای جستجوگر ساختار مدیریتی و نظارتی خاص خود را دارند.

به نظر می‌‌رسد هیچ فردی توانایی اعمال نظر و نفوذ را در سایت مثل گوگل ندارد با این حال در موارد بسیار زیادی مشاهده شده است که فرآیند های سئو مانند ایندکس شدن تغییر جایگاه پاسخ دادن به درخواست ها و موارد دیگر در سایت های مختلف با زمان بندی های کاملاً متفاوت انجام و ارائه شده است.

البته این این مسئله تا حدودی می‌ تواند قابل کنترل باشد اما در نهایت هیچ کاری نمی تواند قطعی و تضمینی مسئله ای را تعهد بدهد یا تعیین کند.

اگر بخواهیم یک مثال در این زمینه مطرح کنیم می‌ توان اینگونه گفت:

وقتی که یک طراح گرافیک تعهد می‌ دهد که ۱۰ طرح گرافیکی تولید کند یا وقتی یک نویسنده متعهد می‌‌شود ۱۰ هزار کلمه درباره موضوعی محتوا بنویسد این مسئله می‌‌تواند با پشتکار و تلاش به راحتی انجام پذیرد یعنی چه طراح یا نویسنده روی پروژه وقت بگذارد و دقیقا در زمان مقرر تعهدات خود را انجام دهد،.

اما وقتی یک سئوکار متعهد می‌ شود در زمان مشخص سایت را به یک جایگاه معین برساند مطمئناً این مسئله نمی‌تواند قطعی باشد یعنی به طور صددرصد در کنترل سئو کار نیست ممکن است با چند ساعت یا چند روز و حتی چند هفته اختلاف به انجام برسد.

این یک نمونه قرارداد سئو سایت  است که می‌ توان بین شرکت ها و سئو کار از آن استفاده کرد.

شما باید طبق شرایط خودتان دقیقاً به تعهدات کارفرما و مجری دقت فرمایید.

قرارداد بهینه سازی سایت (سئو)

این قرارداد فی مابین آقای _______________ به عنوان برنامه نویس، طراح و بهینه ساز سایت

به نشانی: _______________________________

با شماره تماس: _______________

و از طرف دیگر جناب آقای ______________ به آدرس: ____________________________

با شماره تماس : _________________ به عنوان کارفرما با شرایط ذیل منعقد می‌ گردد.

ماده ۱) موضوع قرارداد:

بهینه سازی سایت برای نتایج جستجوی گوگل (سئو) برای (یک / دو / سه) سایت شرکت ____________ .

آدرس سایت (ها):

______________________

______________________

______________________

کلمات کلیدی:

__________

__________

__________

__________

__________

ماده ۲) مدت قرارداد:

مدت این قرارداد از تاریخ __/ __ / _۱۳۹ لغایت __/ __ / _۱۳۹ بمدت ___ روز کاری می‌ باشد.

مدت زمان اعلام شده در صورتی تحقق می‌ یابد که در مقاطعی که نیاز به انتخاب، تصمیم گیری و یا پاسخ به پرسش از طرف کارفرما می‌باشد، در زمانی معقول از طرف کارفرما رسیدگی و به مجری اعلام گردد.

تبصره۱: در صورت تصمیم هر یک از طرفین جهت فسخ قرارداد، می‌ بایستی موضوع فسخ ۵ روز قبل به صورت کتبی به طرف مقابل اعلام و ضمن تسویه حساب کامل، نسبت به فسخ قرارداد اقدام گردد.

تبصره ۲: در صورت عدم رعایت مفاد قرارداد و تخطی از ارائه خدمات فنی توسط مجری طرح، کارفرما مجاز است بصورت یکطرفه قرارداد را فسخ نماید.

تبصره ۳: در صورت تاخیر کارفرما در مورد عدم تحویل به موقع اطلاعات به مجری و به ازاء هر روز تاخیر یک روز به مدت پایان قرارداد اضافه می‌ گردد و تاریخ پایان قرارداد با در نظر گرفتن تاخیر زمانی تحویلی اطلاعات از سوی کارفرما مجدداً محاسبه می‌ گردد.

تبصره ۴: در صورت تاخیر مجری بدون دلیل موجه ، مبلغ —– ریال معادل —– تومان به ازای هر هفته تاخیر از مبلغ قرارداد بابت جریمه از حساب مجری کسر خواهد شد.

تبصره ۵: در صورتیکه به خواست و یا تخلف کارفرما قرارداد فسخ شود هزینه کارهای انجام شده محاسبه و کارفرما موظف به پرداخت آن به مجری خواهد بود.

تبصره ۶: در صورتی که کارفرما پس از انعقاد قرارداد و قبل از شروع اجرای پروژه توسط مجری , درخواست فسخ قرارداد نماید , مجری ۵۰% از مبلغ پرداخت شده را کسر و مابقی مبلغ پیش پرداخت را به کارفرما عودت نماید.

تبصره ۷: هرگونه تغییر اساسی در مفاد قرارداد که به توافق طرفین رسیده باشد بصورت الحاقیه قرارداد تنظیم و پس از امضاء برای طرفین قابل اجرا خواهد بود.

ماده ۳) مبلغ قرارداد:

مبلغ کل قرارداد _____________ تومان به حروف ______________________ تومان می‌ باشد.

نحوه پرداخت:

۱-۳) هنگام عقد قرارداد ۲۰٪ مبلغ کل قرارداد معادل ____________ تومان به مجری پرداخت می‌ شود.

۲-۳) بعد از اتمام کار و هنگام تحویل نهایی پروژه، باقی مانده از مبلغ کل قرارداد به مجری پرداخت می‌ شود.

ماده ۴) تعهدات کارفرما:

۱-۴) کارفرما موظف است از زمان تاریخ شروع قرارداد و در طول زمان انجام پروژه اطلاعات و مقالات مورد نیاز سایت ها را در هر زمانی که مجری درخواست می‌ کند. در اسرع وقت در اختیار او قرار دهد.

۲-۴) کارفرما موظف است در حفاظت از کلیه اطلاعات امنیتی وب سایت که در اختیار نماینده آن شرکت قرار می‌ گیرد کوشا باشد. در صورتی که نام کاربری و رمز عبور وب سایت در اختیار افراد غیر قرار گیرد ( به هر نحوی – مانند نرم افزار های Keylogger عدم رعایت نکات امنیتی و …) مجری مسئولیتی در این خصوص بر عهده نخواهد داشت.

۳-۴) کارفرما متعهد است نسبت به پرداخت به موقع مبلغ قرارداد مطابق ماده ۳ قرارداد , به مجری اقدام نماید .

۴-۴) در صورت نیاز به تغییر سرور، کارفرما شرایط لازم برای تغییر سرور را ایجاد بکند. ضمنا هرگاه پیامی از طرف مجری برای بروز کردن ارسال گردید نسبت به بروز رسانی از طرف کارفرما اقدامات لازم صورت پذیرد و تغییرات اعلام شده به مجری باید ظرف ۷۲ ساعت انجام گردد. در غیر اینصورت تعداد روز اضافه شده به مدت قرار داد افزوده می‌شود.

ماده ۵) تعهدات مجری:

۱-۵) مجری متعهد می‌ گردد براساس موضوع قرارداد از لحاظ ارائه خدمات فنی و نحوه انجام کار و بالا آوردن سایت در گوگل، رضایت کارفرما را بطور کامل جلب نماید و هرگونه اعتراض یا عدم رضایت کارفرما از کار انجام شده که به موضوع قرارداد مربوط می‌ گردد باید هرچه سریعتر از سوی مجری رسیدگی و ترتیب اثر داده شود.

۲-۵) مجری متعهد می‌گردد از روشهایی که باعث قرار گرفتن وب سایت در لیست سیاه موتورهای جستجو می‌شود استفاده نکند. در غیر اینصورت ضمن عودت تمام مبلغ قرارداد به کارفرما، نسبت به بهینه سازی یک سایت جدید با تمام مشخصات سایت قبلی بطور رایگان اقدام نماید.

۳-۵) مجری متعهد می‌ گردد اطلاعات سایت یا شرکت کارفرما را در اختیار هیچ فرد یا شرکت دیگری قرار ندهد.

ماده ۶) موارد فورس ماژور:

این قرارداد از نظر موارد فورس ماژور تابع قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران است.

ماده ۷)

این قرارداد در ۳ صفحه شامل ۷ ماده و ۷ تبصره در دو نسخه که هر یک بطور مجزا حکم واحد را دارند به امضاء طرفین رسیده است.

مجری / کارفرما

امضاء و اثر انگشت / امضاء و اثر انگشت

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up