سرچ کنسول گوگل چیست

سرچ کنسول چیست؟

سرچ کنسول یک سرویس آنلاین رایگان است، که گوگل فراهم کرده است. ابتدا با نام گوگل وبمستر تولز معرفی شد، اما در 20 ام ماه می سال 2015 نام آن به گوگل سرچ کنسول تغییر کرد. این ابزار آماری مانند تعداد بازدیدکنندگان از سایت شما، چگونگی یافتن آن،  با چه دستگاهی وارد شدند، کدام صفحات شما محبوب تر است، کلیدواژهای جستجو شده، لینک‌ها و بک‌لینک‌ها، صفحات ایندکس شده در گوگل، خطاهای احتمالی در دسترس، خطاهای امنیتی و … را در اختیار شما قرار می‌دهد.

کاربرد‌‌های سرچ کنسول

از سرچ کنسول به منظور کنترل، حفظ و حل مشکلات احتمالی وب سایتتان استفاده کنید.

 1. نمایش کلماتی که سایت شما از طریق آن ها در گوگل بازدید بدست می آورد.
 2. میزان بازدید روزانه – ماهانه و سالانه سایت شما
 3. نمایش خطاهای سایت که گوگل به آن ها برخورد کرده است.
 4. وضعیت سرعت سایت از نگاه گوگل و کاربران
 5. میزان ورودی سایت از طریق جست و جو تصاویر در گوگل

چگونگی ورود سایت به گوگل سرچ کنسول

افزودن و تایید صحت سایت در سرچ کنسول: باید آدرس URLسایتی را که می‌خواهید در آن اضافه کنید را وارد کنیدبعد گزینه Add Propertyرو می‌زنید.حالا باید مالکیت و دسترسی خود را به سایت اثبات کنید.برای انجام این کار گوگل چند راه پیشنهاد می‌دهد، اما بهترین و ساده ترین روش کپی فایل متنی ارايه شده از گوگل در پوشه اصلی وب‌سایت است.این کار را باید از طریق دسترسی به هاست سایت خود انجام دهید و سپس  روی دکمه  VERIFYکلیک کنید.

بجز بارگذاری فایل HTMLروش‌های زیر نیز برای تایید مالکیت مورد پذیرش گوگل است:

 • افزودن تگ HTML به head سایت
 • تایید اعتبار با کد گوگل آنالیتیکس
 • استفاده از حساب Google Tag Manager

ثبت سایت در سرچ کنسول

تفاوت بین گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس اطلاعاتی راجع به تعداد بازدیدکنندگان از سایت شما، مکان بازدیدکنندگان، چگونگی گذراندن زمان در سایت شما و ماهیت بازدید آنها ارائه می‌دهد.

از طرف دیگر گوگل سرچ کنسول برای بهبود و بهینه‌سازی وب‌سایت شما مورد استفاده قرار می‌گیرد در صورت وجود خطاهای فنی در سایت شما، شما را آگاه می‌کند.

نکته شایان توجه این است که در گوگل سرچ کنسول می‌توانید رفتار خزنده‌های گوگل را بررسی کرده و یا حتی درخواست به کاوش آنها از وب‌سایتتان را بدهید، در حالی که در گوگل آنالیتیکس تنها قدرت و آنالیز داده‌های وب‌سایت خود را مورد آنالیز و بررسی قرار می‌دهید.

از مواردی که درک آنها در سرچ کنسول اهمیت دارد:

 • Queries: کلمات کلیدی که کاربران در سرچ گوگل جستجو کردند.
 • Clicks:  تعداد کلیک هایی که در صفحه نتایج جستجو گوگل شده است.
 • Impressions: میزان لینک‌هایی که کاربر در نتایج جستجو گوگل مشاهده کرده است. در واقع هربار که url  لینک در یک نتیجه جستجو ظاهر شود.
 • Click-through-rate: نرخ کلیک کاربر به مقدار بازدیدشدن آن ضربدر 100 مثال اگر وبسایت ما در نتایج گوگل در 20 جستجو نشان داده شده باشد و 10 بار کلیک خورده باشد ctr ما 50% است.
 • Position: متوسط جایگاه برترین نتیجه از سایت شما.

آیا داشتن نقشه سایت ضروری است؟

راهنمایی برای نشان دادن لیستی از آدرس تمام صفحات شما به گوگل است همچنین تاثیر مستقیم روی سئو ندارد..یک نقشه سایت برای نمایش در نتایج جستجو گوگل ضروری نیست تا زمانی که سایت شما به طور صحیح سازماندهی شود.

نقشه سایت

5 گزارش مهم و کاربردی گوگل سرچ کنسول

 • Index report : چگونه گوگل سایت شما را ایندکس می‌کند.
 • Overview report: عملکرد کلی سایت شما در این آیتم موجود است.
 • URL inspection : نحوه عملکرد صفحات خاص شما از نقطه نظر فنی چگونه است.
 • Performance report: نحوه عملکرد صفحات شما چگونه است.
 • Link report : لینک‌های داخلی و لینک‌های خارجی شما چگونه است.

سرچ کنسول افشار

خوب بیایید به هر یک به صورت جداگانه نگاهی بیندازیم

Overview

نمایشگر اصلی در گوگل سرچ کنسول به طور پیش فرض نمای کلی شما خواهد بود. اینجاست که عملکرد کلی سایت شما، گزارش پوشش و هرگونه خطایی که در حال حاضر در سایت شما است را مشاهده خواهید کرد.

Performance

این قست مهم‌ترین بخش برای سئوکاران است همان طور که از نامش پیداس داده‌هایی را درباره عملکرد کلی سایت شما در گوگل به شما می‌دهد و به شما این اطلاعات را می‌دهد که از نظر ترافیک و بازدید چگونه عمل کردید.

URL Inspection tool

ابزاری است که می‌توانید صفحات جدید سایت خود را در گوگل سریعتر ایندکس کنید و همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید مشکلات صفحات سایت خود را بررسی کنید یا اینکه ببینید آیا صفحه‌ی مد نظر شما در نتایج گوگل موجود است یا خیر.

 Coverage

در اینجا می‌توانید هرگونه مشکلی  در صفحات وب سایت خود و چگونگی رفع آن‌ها را مشاهده کنید.

Sitemap

می‌توانید همه نقشه های سایتتان را به گوگل ارائه کنید تا گوگل بات بتواند از طریق آن سریعتر و با دقت بالاتر به کراول صفحات سایت بپردازد. اگر نقشه سایت بر طبق دستورالعمل‌های گوگل سرچ کنسول ایجاد شده باشد می‌تواند تا حد زیادی به ایندکس شدن صفحات سایت کمک کند.

Speed

در قسمت Enhancements ، می‌توانید عملکردهای Speed را بررسی کنید. سرعت صفحه شما در دسکتاپ و موبایل برای استراتژی SEO شما بسیار مهم است. این امر به ویژه در مورد تلفن همراه صادق است، جایی که احتمالاً بیش از نیمی از بازدید کنندگان شما اگر صفحه شما برای بارگیری بیشتر از 3 ثانیه طول بکشد ، ترک می کنند.

 Mobile Usability

این ویژگی به شما اطلاع می دهد که صفحات وب سایت شما با نسخه تلفن همراه خود مشکلی ندارند. این یک ابزار عالی برای اطمینان از اینکه کاربران شما هنگام مشاهده محتوای شما از تلفن های هوشمند خود بهترین UX ممکن را کسب می‌کنند.

Security Issues

درست همانطور که از نام آن پیداست ، در اینجا می‌توانید به هر مشکلی در مورد امنیت سایت خود دسترسی پیدا کنید. این‌ها به طور معمول در قالب بدافزارها (ویروس ها) و هک شدن قرار می گیرند.

Links

با استفاده از گوگل سرچ کنسول، می‌توانید ببینید که وب‌سایت‌های دیگر به کدام صفحات شما لینک داده‌اند.

 

نتیجه گیری

در صورتی که وب سایت خود را به گوگل سرچ کنسول معرفی کنید می‌توانید گزارش‌های کاملی در خصوص وب‌سایت خود دریافت کنید.گوگل اطلاعات سایت شما را بررسی، فهرست‌بندی و ذخیره می‌کند و در نهایت این اطلاعات را در نتایج جستجو خود به کاربران نمایش می‌دهد. شما به عنوان دارنده وب‌سایت با کمک گرفتن گزارشات دقیق و راهنمایی‌هایی که گوگل در اختیارتان می‌گذارد، می‌توانید رتبه سایتتان را در نتایج جستجو گوگل حفظ و آن را ارتقا دهید.

 

سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید:

آموزش وبمستر تولز افشار

 

 

گوگل سرچ کنسول را چگونه به کار ببریم؟

ابتدا باید سایت خود را در گوگل سرچ کنسول به صورت رایگان و ساده ثبت کنید. همچنین این امکان برای طراحان سایت وجود دارد که چندین سایت را به سرچ کنسول معرفی کند تا بتواند تمام سایت‌ها را همزمان مدیریت کند.

Structured Data چیست؟

داده های ساختار یافته به عنوان یک الگو نامیده می‌شود، که ویژگی‌های ویژه مطالب وبسایتتان را در موتورهای جستجو به نمایش می‌گذارد و کمک به بهتر دیده شدن در موتورهای جستجو است، استاندادرهای زیادی تا به حال برای استاکچردیتا ایجاد شده است که توسط آن‌ها می‌توانید اطلاعات خود در مورد یک فیلم، مقاله، کتاب و … را به موتورهای جستجو به شکل بهینه ارائه دهید.

تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس چیست؟

می‌دانید که هر دو اطلاعات و گزارشات ارزشمندی در اختیار شما می‌گذارند. در گوگل سرچ کنسول می‌توانید ببینید قبل از اینکه یک کاربر وارد سایت شما شده چه فرآیندی طی شده است، همچنین می‌توانید چگونگی تاثیر موتور جستجو روی سایتتان را بررسی کنید. اما در گوگل آنالیتیکس می‌توانید اتفاقات بعد از ورود کاربر به سایتتان را رصد کنید همچنین روی چگونه تعامل کاربر با سایتتان متمرکز است.

چگونه فایل تایید HTML گوگل را به وب‌سایت خود اضافه کنید؟

ابتدا به هاست سی پنل خود وارد شوید در گام بعدی فایلی که از گوگل گرفته‌اید را در فولدر public_html آپلود کنید.

آدرس سایت با WWW یا بدون WWW؟

قطعا می‌دانید یکسان نیستند و از نظر فنی هر کدام یک دامنه‌ی مستقل محسوب می‌شوند باید به گوگل گفته‌ باشد که کدام را انتخاب کردید و اگر به گوگل سرچ کنسول نگویید که کدام دامنه را ترجیح می‌دهید، ممکن است گوگل نسخه‌ی بدونWWW را مجزا از نسخه‌ی با WWW در نظر بگیرد که این مسئله اتفاق خوبی نیست برای حل این مسئله، باید از ریدایرکت 301 استفاده کنید.

چقدر زمان می برد تا از طریق گوگل سرچ کنسول وبسایتتان ایندکس شود؟

معمولا بعد از ثبت درخواست برای بررسی و ایندکس کردن سایت خود در گوگل سرچ کنسول، بین چند روز تا چند هفته زمان می برد تا سایت مورد نظر ایندکس شود.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up